6.08.2009

Meeting in Poland






On 15th June in the morning19 participants with their two teachers from Paigiriu Gimnazija, Lithuania, arrived in Brzeźnica . We welcomed them and invited to watch our school competition on Maths and Science. Lithuanian students introduced themselves to all the pupils from Brzeźnica. Then they took part in Chemistry lesson. In the afternoon they went to Polish host families . After short rest they came back to school and had a good time during the school disco.

15 czerwca 2009 o godz. 9:00 pod naszą szkołę przyjechał autobus z litewskimi uczestnikami projektu "Woda jest życiem". Byliśmy mile zaskoczeni, gdyż przyjechali wcześniej niż spodziewaliśmy się. Wspólnie z naszymi gośćmi udaliśmy się na stołówkę, gdzie mogli odpocząć po długiej podróży, a także napić się gorącej herbaty. Następnie zostali oni oficjalnie powitani przez panią dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego mgr Annę Lang. Uczniowie z Gimnazjum w Pogirach zaprezentowali się przed całą społecznością szkolną, zgromadzoną na sali gimnastycznej. Udaliśmy się także wspólnie na lekcję chemii, na której obejrzeliśmy pokaz ciekawych doświadczeń i wykonaliśmy analizę próbek wody. Po obiedzie 19 uczniów wraz z dwiema nauczycielkami wyruszyło gimbusami do rodzin uczniów klasy II b i III c i od tego momentu Tłuczań, Paszkówka, Brzeźnica, Nowe Dwory i Sosnowice na okres trzech dni stały się ich nowymi domami. W ten sposób młodzi Litwini mieli możliwość bezpośredniego poznania jak żyją ich rówieśnicy w Polsce.
Wieczorem odbyła się szkolna dyskoteka, na której bawili się goście oraz wszyscy gimnazjaliści.

Photo gallery /Galeria zdjęć





Na kolejny dzień zaplanowaliśmy wycieczkę do jednego z najpiękniejszych miast w Polsce -Krakowa. Jest to miejsce bogate kulturowo, więc zwiedzanie było długie i bardzo ciekawe. Informacje o większości zabytków Krakowa m.in.: Sukiennicach, Kościele Mariackim, Bramie Floriańskiej, Barbakanie, a przede wszystkim Wzgórzu Wawelskim zostały zaprezentowane przez wybranych uczniów II b, przygotowanych przez panią Lidię Adamus. Naszych gości oczarowało zarówno Królewskie Miasto jak i piękne "przewodniczki – amatorki ". Wspólnie spędzone chwile zaowocowały pełną integracją międzynarodowej grupy, która to z wielką ciekawością udała się do Krakowskiego Parku Sensorycznego - ogrodu doświadczeń fizycznych. Mimo kiepskiej pogody wszyscy czynnie brali udział w doświadczeniach fizycznych, których nie da się wykonać w szkole. Nauka i zdobywanie nowych wiadomości z fizyki połączone były z dobrą zabawą. Po krótkim odpoczynku i małej przekąsce wyruszyliśmy na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesorowie Zakładu Kriogeniki przygotowali dla nas prezentację multimedialną, która w prosty i zrozumiały sposób wprowadziła nas w świat niskich temperatur. Ale najciekawsze było dopiero przed nami. Doświadczenia, które zobaczyliśmy wzbudziły ogólne ożywienie trochę już zmęczonych wycieczkowiczów , a pojawiające się dymy, odgłosy wybuchów i morze piany sprawiły, że nawet najbardziej zmęczone osoby, wstawały z krzeseł, aby dokładniej i lepiej dojrzeć, co się dzieje przy stole laboratoryjnym. Punktem kulminacyjnym pokazu była możliwość własnoręcznego wykonania jednego z doświadczeń w ciekłym azocie, dotknięcia suchego lodu oraz zrobienia zdjęcia w oparach osobiście wytworzonego dymu i mgły. Około godziny 22:00 wróciliśmy do Brzeźnicy zmęczeni, ale pełni wrażeń.




Ostatni dzień rozpoczął się od pieszej wycieczki do miejscowej
stacji uzdatniania wody. Obejrzeliśmy tam m.in. kolumny wymiany jonowej, a pracownik GZU wyjaśnił wszystkim jak przebiega proces przygotowania wody zdatnej do picia.
Do programu międzynarodowej wymiany włączyliśmy także krótką wizytę w Wadowicach . Koledzy z Litwy zwiedzili rodzinny dom Karola Wojtyły, a także bazylikę – miejsce chrztu Jana Pawła II.
Niestety nieubłaganie zbliżał się koniec pobytu naszych kolegów.
W oficjalnej części pożegnania pan Wójt Gminy Brzeźnica mgr inż. Bogusław Antos dziękując za wizytę, wyraził nadzieję na dalszą, owocną współpracę naszych szkół i jako gospodarz gminy, na ręce opiekunek projektu, przekazał pamiątki z naszej okolicy.
Koordynatorki eTwinning z Gimnazjum w Pogirach podziękowały za serdeczne przyjęcie i wręczyły pani dyrektor upominki.


Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce – znanej na całym świecie atrakcji naszego regionu.
Żegnaliśmy się i łzom nie było końca. Pocieszeniem był fakt, że nie rozstajemy się na długo, bo po wakacjach planowaliśmy rewizytę w Pogirach, Czas rozłąki skrócilimy korzystając ze zdobyczy techniki czyli Skypa, poczty elektronicznej i sms-ów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.